شرکت رامان متخصص مقاوم سازی و بهسازی سازه های بتنی

آزمایش pull off بر روی الیاف کربن

آزمایش pull off

تست pull off یا بیرون کشیدگی، یک تست بتن کارگاهی برای ارزیابی مقدار نیروی کششی مورد نیاز برای کشیدن دیسک چسبیده به سطح بتن با رزین اپوکسی یا پلی استر می باشد و در مقاوم سازی ساختمان کاربرد زیادی دارد.

آزمایش pull off
آزمایش pull off

روش اجرای آزمایش

محل و سطح مورد آزمایشpull off  را آماده نمایید.از یک مته کرگیری برای سوراخ کردن سطح بتن آماده شده یا مواد تعمیراتی موجود در بتن سیستم ترکیبی استفاده کنید.

با استفاده از چسب با مقاومت بالا یک دیسک صلب را به روی حفره ایجاد شده متصل کنید.توسط دستگاه تست pull off، از طریق دیسک صلب یک بار کششی عمود بر هسته اعمال نمایید.

استحکام اتصال کششی، به عنوان بار شکست تقسیم بر مساحت سطح مقطع هسته گزارش و نوع حالت شکست نیز شناسایی می شود.

نتایج

اولین نتیجه مقدار نیروی کششی است که FRP می‌تواند تحمل کند. در واقع این نیروی چسبندگی الیاف frp و کیفیت اتصال را برآورد می کند.

مورد دوم مکانیسم شکست الیاف frp را تعیین می کند.در صورتی که چسب از زیر دالی جدا شود، یعنی مابین دالی و FRP گرد و غبار و آلودگی وجود داشته است و یا چسب به خوبی بین دالی و FRP چسبیده نشده است. چنانچه FRP از سطح بتونه جدا شود، یعنی عملیات اجرای FRP مناسب نبوده است و اجرای FRP دارای نقص بوده است. در صورتی هم که بتونه از سطح بتن جدا شود نیز، نتیجه همان است و اجرای FRP مناسب نبوده است. چنانچه سطح بتن گسیخته شود، بهترین نتیجه ممکن رقم خورده است. زیرا نشان می‌دهد ضعفی در اجرای FRP وجود نداشته است و بتن ضعیف‌ترین ناحیه در اطراف FRP، خود بتن است.

مکانیسم شکست
مکانیسم شکست

استاندارد آزمایش

جهت اجرای این آزمایش از استاندارد ASTM D4541 استفاده می شود.

 

شرکت رامان جهت بررسی کیفیت مصالح در پروژه های مقاوم سازی همواره آزمایش pull off را انجام می دهد و اخیرا این آزمایش در یکی از پروژه ها انجام گرفته و در فیلم زیر نحوه اجرا و گزارش آزمایش دیده می شود.

هدف ما همواره کسب رضایت کارفرمایان و جلب اعتماد کامل آن ها به روش های نوین مقاوم سازی می باشد.

 

 

فیلم کامل اجرای آزمایش PULL OFF به همراه توضیحات کامل:

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.