شرکت رامان متخصص مقاوم سازی و بهسازی سازه های بتنی

مقاوم سازی پل

مقاوم سازی پل

پل ها یکی از سازه های مهم در شهرها می باشند. استفاده ی طولانی و تاثیرات عوامل جوی می تواند منجر به آسیب پل ها و کاهش عمر مفید آنها گردد. لذا می توان با بررسی صحیح نسبت به تعمیر، ترمیم بتن و مقاوم سازی آن ها اقدام کرد و بدین صورت عمر مفید پل ها رو افزایش داد.

فرآیند تقویت و مقاوم سازی پل ها باید براساس آیین نامه ها و مقررات مهندسی صورت گیرد. افزایش عمر پل ها یکی از دلایل اصلی در کاهش کیفیت کیفیت مطلوب این سازه ها می باشد که می تواند ظرفیت باربری آنها را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

برای افزایش جبران ظرفیت باربری از دست رفته و مقاوم سازی سازه ی قدیمی باید فرآیند مقاوم سازی پل ها به گونه ای انجام گیرد که آنها را از زیر سازه و روی آنها مقاوم کند.

مقاوم سازی پل ها می تواند به روش های گوناگونی انجام گیرد هر چند باید توجه داشت که بدلیل محدودیت زمانی موجود و ضرورت عدم ایجاد اختلال در بهره برداری از پل ها، روش مقاوم سازی پل ها باید به گونه ای باشد که بار مرده ی زیادی را به سازه اضافه نکند و تداخل قابل توجهی در بهره برداری از پل ها ایجاد نکند.

با توجه به موارد ذکر شده استفاده از سیستم مقاوم سازی با FRP و بکار گیری کامپوزیت FRP می تواند یکی از راه های بسیار مناسب در مقاوم سازی پل ها باشد . شرکت ساختمانی آشیان پی با بازدید از پروژه ی مورد نظر می تواند اقتصادی ترین روش برای افزایش عمر مفید سازه های شهری با حداقل اختلال را در نحوه ی بهره برداری ارائه دهد.

روش های مقاوم سازی پل ها

روش های مختلفی برای ترمیم و مقاوم سازی پل های شهری وجود دارد که هر کدام دارای وزایا و معایب مخصوص به خود هستند در ادامه به برخی از روش های متدوال مقاوم سازی پل های بتنی و فلزی اشاره می کنیم.

 • مقاوم سازی پل با ژاکت بتنی :

یکی از روش های مقاوم سازی ساختمان که می تواند در تقویت پل ها هم مورد استفاده قرار گیردد، استفاده از ژاکت بتنی می باشد.

 • مقاوم سازی پل با FRP :

مقاوم سازی با استفاده از روش های سنتی به دلایل به خصوصی همیشه کارآمد نیستند . برای مثل لزوم عدم بهره برداری از سازه، احتمال افزایش ابعاد سازه، قرار گیری پایه پل در زیر سطح آب و … از عمده معایب روش های سنتی مقاوم سازی می باشند. تقویت سازه های بتنی استفاده از الیاف FRP معایب روش های سنتی را ندارد بعلاوه ی اینکه مزایای بیشماری نیز دارد.

برای مثال مقاوم سازی پل با الیاف FRP بویژه الیاف CFRP از سرعت و سهولت بالایی در اجرا برخوردار است ضمن اینکه این الیاف در برابر خوردگی و عوامل مخرب محیطی بسیار مقاوم هستند. براساس بررسی های موجود دورپیچ کردن سازه های بتنی مثل ستون های بتنی یا پایه های پل می تواند مقاومت فشاری،‌شکل پذیری و استحکام سازه را در برابر ضربه به مقدار زیاد افزایش دهد.

 • مقاوم سازی پل با جداگرهای لرزه ای :

استفاده جداگرهای لرزه ای یکی از انواع روش های مقاوم سازی ساختمان می باشند. مکانیزم عملکرد جداگرهای لرزه ای به گونه ای است که مانع از انتقال حرکات شدید زمین بدلیل زلزله به سازه می شود. جداگرهای مورد استفاده در مقاوم سازی پل ها به دو صورت الاستومتریک (لاستیکی) و اصطکاکی اجرا می شوند.

در مقاوم سازی ساختمان با استفاده از جداگرهای لرزه ای این عضو بین ساختمان و فونداسیون تعبیه می شود و سبب جدا سازی آنها از یکدیگر می شود اما برای مقاوم سازی پل ها بدلیل نیروی اینرسی زیاد قسمت روی سازه و برای ایجاد سهولت در اجرا محل قرار گیری جداگرهای لرزه ای ما بین رو سازه و زیر سازه است.

در مقاوم سازی با استفاده از جداگرها بدلیل اجرای آنها مابین زیر و روی سازه دوره ی ارتعاش آزاد پل در هنگام زلزله افزایش می یابد و این مسئله منجر به کاهش نیروی مخرب به سازه می شود.

 • مقاوم سازی پل ها با استفاده از جداگرهای لاستیکی :

استفاده از جداگرهای لرزه ای عمدتا به عنوان تکیه گاه مورد اسفاده قرار می گیرد. جداگرهای پلاستیکی مورد استفاده در تقویت پل ها یا از جنس پلاستیک های مصنوعی یا پلاستیک های طبیعی هستند. جداگرهای پلاستیکی از طریق افزایش پریود سازه سبب کاهش نیروی لرزه ای می شود. قابلیت ارتجاعی پلاستیک سبب ایجاد نیروی بازگرداننده می گردد. جداگرهای پلاتسکی مورد استفاده در مقاوم سازی پل ها باید تقیربا ۳ برابر ضخامت خود را در جا به جایی جانبی تحمل کنند و همچنان مستحکم بمانند.

 • مقاوم سازی پل ها با جداگرهای اصطکاکی :

استفاده از جداگرهای صطکاکی یکی از روش های متداول و قدیمی در مقاوم سازی پل ها محسوب می شود و می تواند با ایجاد لغزش در هنگام زلزله سبب پایداری ساختمان تحت نیروهای لرزه ای گردد.

 • مقاوم سازی پل با میراگر :

مقاوم سازی با استفاده از میراگر ها می تواند آسیب های ناشی از تخریب دینامیکی و جا به جایی جانبی سازه را به کمتریم میزان ممکن برساند. استفاده از میراگر یکی ار روش های نویت در تقویت سازه محسوب می شود.

بطور کلی در اثر وارد شدن نیروهای دینامیکی جا به جایی مکانی با سرعت بالا و شتاب رخ می دهد برای مقابله با شتاب وارده نیرویی به اسم نیروی لختی در اثر جرم آن و جهت مقابله با سرعت نیرویی به نام میرایی در اثر اصطکاک بین ذارت و لقی اتصالات و غیره تشکیل می شود و سبب تلف شدن بخش زیادی از انرژی می شود که این فرآیند را میرایی می گویند.

هزینه ی مقاوم سازی پل :

همانطور که پیشتر به آن اشاره کردیم روش های مختلفی برای مقاوم سازی پل ها وجود دارد. پیش از اقدام برای مقاوم سازی پل ها باید اطلاعات دقیقی نسبت به محل پروژه و شرایط موجود بر آن،‌ مصالح بکار رفته در ساخت پل و میزان آسیب وارد شده به آن کسب کرد سپس بهترین روش با توجه به اطلاعات کسب شده توسط مهندسین ارائه می شود.

تمام موارد فوق در قیمت مقاوم سازی پل ها تاثیر گذار خواهد بود. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان شرکت ساختمانی آشیان پی تماس بگیرید.

مقاوم سازی پایه پل ها:

پایه پل های عموما از جنس بتن مسلح هستند و وظیفه ی آنها نگهداری از سازه و اتصال آنها به زمین است. در بسیاری از موارد مثل سازه های دریایی و اسکله ها مشاهده شده است که پایه ی پل ها درون آب قرار دارند که همین مسئله خطر خوردگی،‌ زنگ زدگی و در نهایت کاهش عمر مفید سازه را افزایش می دهد.

با توجه به اینکه اجرای مقاوم سازی در آب نیز کار مشکلی است، مقاوم سازی پایه پل ها عملیات حساسی محسوب می شود در چنین مواردی استفاده از کامپوزیت FRP می تواند از طریق ترمیم و بهبود عملکرد سازه سبب مقاوم سازی پایه پل ها گردد. با اجرای FRP به صورت دور پیچ یا سرتاسری می توان شکل پذیری و مقاومت خمشی پل ها را به مقدار زیادی افزایش داد.

مقاوم سازی ستون پل با FRP

یکی ازروش های تقویت و مقاوم سازی ستون پل ها استفاده از الیاف FRP است در این روش باید نواحی بالایی و پایانی پایه پل ها که اصطلاحا به آنها ناحیه ی پلاستیک گفته می شود با استفاده از الیاف FRP کاملا محصور شوند به این ترتیب نیروی محوری نیز افزایش می یابد.

تقویت برشی پایه پل با FRP

یکی از روش مقاوم سازی پایه پل استفاده از الیاف FRP است. در مقاوم سازی پایه پل با استفاده از سیستم مقاوم سازی با FRP مقاومت برشی پل ها افزایش پیدا می کند. روش اجرای الیاف FRP برای مقاوم سازی پایه پل ها به این گونه است که باید آنها را در جهت افقی و در سرتاسر ستون اجرا کرد.

الیاف FRPرا می توان در جهت عمود بر ترک در بتن های پایه پل نیز اجرا کرد ولی در چنین شرایطی اگر در جهت باگذاری تغییری ایجاد گردد جهت ترک ها هم تغییر خواهند کرد اما در اجرای افقی الیاف FRP چنین مشکلی وجود نخواهد داشت لذا توصیه می شود برای مقاوم سازی پایه و ستون پل ها از روش دورپیچ استفاده کرد.

تقویت خمشی پایه پل با FRP

در صورتیکه لازم باشد مقاوم سازی پل با تقویت خمشی پایه پل ها صورت گیرد باید اتصالات پایه به تیر و اتصالات پایه به فونداسیون تقویت گردد. برای تقویت خمشی ستون و پایه پل ها می توان از الیاف پلیمری FRP استفاده کرد و انها را در راستای قائم اجرا نمود.

هدف از مقاوم سازی پایه پل ها با FRP :

۱-افزایش نیروی محور

۲-افزایش شکل پذیری

۳-پیشگیری از گسیختگی از نوع وسله پوششی

۴-پیشگیری از کمانش میلگردهای طولی

مقاوم سازی پل های بتنی

امروز بیشتر سازه های شهری از بتن ساخته شده اند، پل ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند و پل های بتنی بدلیل مقاومت فشاری بالای جای خود را به سایر پل های قدیمی داشته است. از طرفی با توجه به برخی ویژگی به خصوص در بتن سازه های بتنی تحت تاثیر عوامل جوی و محیطی آسیب پذیر هستند لذا برای پیشگیری از کاهش ظرفیت باربری مفید سازه باید اقدامات لازم جهت مقاوم سازی پل های بتنی صورت گیرد.

بهسازی لرزه ای و مقاوم سازی پل ها

بهسازی لرزه ای پل ها و مقاوم سازی آنها به معنای بهبود بخشیدن به وضعیت لرزه ای سازه های موجود است. روش های افزایش مقاومت پل ها در برابر زلزله مشابه روش های موجود در بهسازی لرزه ای است که به هدف افزایش ظرفیت سازه در برابر نیاز های لرزه ای انجام می گیرد. بهبود ظرفیت پل ها از طریق افزایش مقاومت و سختی سازه امکان پذیر است.

بهسازی لرزه ای پل ها از از راه های مختلفی انجام می گیرد ماننده : بهسازی لرزه ای پل با افزایش شکل پذیری، بهسازی لرزه ای پل ها از طریق کاهش جرم و نامنظمی … با استفاده از روش های نوین مقاوم سازی مثل جداگرهای لرزه ای، میراگرها، الیاف FRP و … لازم بذکر است روشی که برای بهسازی لرزه ای پل ها انتخاب می کنید باید قابل اجرا باشد و از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه باشد.

lr

5/5

2 نظر

 • امینی

  عرض این لمینیت ها چند سانتی متره؟

  • faridnaderi

   لمینیت ها عرض های مختلفی دارند ۵سانتی متر و ۱۰ سانتی متر در حال حاضر با ضخامت ۱٫۴ میلیمتر موجود داریم. اطلاعات بیشتر رد در بخش محصولات ببینید.

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.