شرکت رامان متخصص مقاوم سازی و بهسازی سازه های بتنی

تست کشش میلگرد کاشته شده در بتن

تست کشش
پخش ویدیو

تست کشش میلگرد

از گذشته تا کنون فولاد یکی از مصالح پر کاربرد در صنعت ساختمان بوده است که به شکل گوناگون مثل ورق ها ، تسمه ها ،‌کابل ها و میلگرد و به روش های مختلف عمدتا نظیر کاشت میلگرد با چسب کاشت میلگرد مورد استفاده قرار می گیرد . وظیفه ی اصلی میلگردها در سازه تحمل نیروها و انتقال آن می باشد که تا حد زیادی مقاومت سازه را تامین می کند لذا جهت اطمینان از جنس این فولاد ها که در قالب میلگرد به کار می رود حد کششی آنها را محاسبه می کنند ،‌بهترین و دقیق ترین روش برای اندازه گیری حد گسیختگی کششی فولاد ها ، آزمایش تست کشش میلگرد کاشته شده می باشد .

آزمایش تست کشش میلگرد و با استفاده از دستگاه کشش میلگرد انجام می شود و علاوه بر اندازه گیری تست کشش میلگرد قابلیت اجرا بر روی انواع شکل های فولاد مثل ورق ها ،‌ تسمه ها ،‌ کابل ها را نیز دارند . از پارامترهای مهم در آزمایش تست کشش میلگرد در بتن : وضعیت ظاهری نمونه ، گام مارپیچ ،‌شکل ، وزن ،‌سطح مقاطع ، قطر ، حد ارتجاعی ،‌تاب کششی و ازدیاد طول نسبی روی ۲۰ سانتی متر از نمونه می باشد . هدف از انجام آزمایش کشش میلگرد در بتن اندازه گیری نیروی خروج از بتن سخت شده باشد در واقع این آزمایش یک روش جایگزین برای تعیین مقاومت فشاری بتن می باشد بعلاوه با همبستگی مناسب می توان از آن بعنوان تخمین نیروی مقاومت درجا استفاده کرد .

بطور خلاصه در این آزمایش یک دیسک فلزی کوچک و یک میله از یک طرف درون بتن کاشته و گیردار شده که از بتن بیرون می باشد ،‌ نتیجه ی این آزمایش اندازه گیری نیروی مورد نیاز و وارده به دیسک برای بیرون کشیدن میله می باشد .

نحوه ی تست کشش میلگرد در بتن

در این آزمایش ابتدا در وسط نمونه طولی مساوی ۲۰ سانتی متر بوسیله ی تجهیزات مربوطه با ضربه چکش تعیین می کنیم سپس نمونه را در ماشین تست کشش میلگرد در بتن محکم می کنیم و یک دوربین را که فاصله فک آن ۵ سانتی متر است روی میله تعبیه می کنیم و صفحه آنرا بر خط سیاه نشانه منطبق می نماییم و بوسیله ی فلکه دستی اعمال نیروی کششی بر روی نمونه انجام می شود . بسته به میزان سختی فولاد بازای هر ۲۵۰ کیلوگرم الی ۵۰۰ کیلوگرم افزایش نیرو به نمونه تعداد درجاتی که صفر دوربین از خط نشان سیاه رنگ پایین آمده است یادداشت می کنیم . هردرجه دوربین ۱/۲ میلی متر افزایش طول قطعه ای به اندازه ی ۵ سانتی متر را نشان می هد لذا می توان افزایش طول نسبی نمونه ی ۵ سانتی متر را مازاد افزایش نیرو بدست آورد . عملیات بارگذاری را تا زمانیکه ناظر افزایش سریع درجه ها را ببیند ادامه می دهیم ، دقیقا در همان زمان نیروی وارده نشان دهنده ی حد ارتجاعی خواهد بود .

تست کشش میلگرد کاشته شده

سپس دوربین را از روی نمونه باز می کنیم و اعمال نیروی کششی را این باز بجای چرخاندن فلکه دستی بوسیله ی الکترو موتور ادامه می دهیم تا میله جدا گردد . میزان نیرو در این زمان تاب کششی را نشان می دهد در آخر باید تمامی نتایج در جدول وارد گردند .

نتایج موجود در جدول تعیین کننده ی اطلاعات مربوط به پارامترهایی نظیر حد جاری شدن ، نقطه ی تسلیم و تاب گسیختگی می باشد .

دستگاه تست کشش میلگرد

همانطور که پیشتر به آن اشاره کردیم تست کشش یا آزمایش کشش میلگرد فرآیندی است که با هدف تعیین میزان استحکام کششی میلگرد انجام می گیرد. با آگاهی از سختی کششی میلگرد و مقدار استقامت آن در برابر تنش های وارده می توان از بروز خرابی و آسیب های احتمالی پیشگیری کرد. آزمایش کشش میلگرد با استفاده از دستگاه تست کشش میلگرد انجام می شود.

نحوه ی آزمایش کشش میلگرد با دستگاه تست کشش میلگرد

۱-در ابتدا باید دستگاه کشش میلگرد را برای انجام آزمایش کشش میلگرد راه اندازی کرد

۲-در ابتدا باید کابل برق ورودی دستگاه را به پریز ارت دار وصل کنید.

۳-پیش از روشن کردن دستگاه آزمایش کشش میلگرد باید دکمه ی توقف امرجنسی دستگاه را باز کنید سپس می توانید با فشردن دکمه ی واپر دستگاه تست کشش میلگرد را روشن نمایید.

۴-در مرحله ی بعد باید فشار باد گیره های دستگاه را کنترل کنید. مقدار فشار باید بین ۶ الی ۸ باشد.

۵-قطعه ی کار را نصب نمایید و پیش از این اقدام آنرا نشان گذاری کنید. (فاصله ی بین نشانه ها باید ۵ برابر قطر قطعه باشد)

۶-بعد از نشانه گذاری باید بوسیه ی کولیس فاصله ی بین دو نشانه را اندازه گیری کنید و مقدار بدست آمده را ثبت کنید.

۷-در مرحله ی بعد باید درب محافظ دستگاه را باز کنید.

۸-با کمک شیر پنوماتیک قطعه را به گونه ای به گیره ی پایین متصل کنید که بیش از ۳/۲ فک با قطعه درگیر شده باشد.

۹-با کمک دکمه ی DOWN در دستگاه تست کشش میلگرد، گیره بالا را به قدری پایین بیاورین که بعد از بسته شدن به گیره بیش از ۳/۲ فک با قطعه درگیر شده باشد.

۱۰-با استفاده از شیر پنوماتیک گیره بالا را در حال بسته قرار دهید.

۱۱-بعد از تعبیه ی قطعه کار درب محافظ دستگاه را ببندید.

نحوه ی تست کشش میلگرد

۱- در نرم افزار باید گزینه ی تست جدید NEW TEST را انتخاب کنید.

۲-در بخش چپ نرم افزار موجود باید مقدار نیرو و جا به جایی را تعیین کنید.

۳-در بخش راست نرم افزار باید حالات و نمونه ای که مورد آزمایش کشش میلگرد قرار می گیرد را انتخب کنید.

۴-پس از انجام موارد فوق گزینه ی استارت نرم افزار را برای شروع تست کشش میلگرد انتخاب کنید و تا به اتمام رسیدن آزمون کشش میلگرد صبر کنید.

۵-در مرحله ی اتمام آزمایش کشش میلگرد زمانی که قطعه ی مورد نظر دچار گسیختگی شد بطور اتومات اعمال نیرو توسط دستگاه متوفق خواهد شد. در پایان آزمون می توانید مقدار نقاط بحرانی نمودار را در بخش بالایی نرم افزار ببینید.

تفسیر نتایج آزمایش میلگرد

برای تفسیر نتایج آزمایش میلگرد ضروری است با برخی نماد های متداول و اصلی آشنا شوید.

الف)قطر اسمی میلگرد (d)

ب)سطح مقطع دایره ای میلگرد (An)

۱) آج طولی

۲)آج عرضی

۳)زمینه میلگرد

۴)b زاویه آج عرضی

۵)c گام آج میلگرد

نمادهای پارامتریک در آزمون کشش میلگرد

هر میلگرد دارای ویژگی ها و اطلاعاتی درباره ی اندازه ها است که باید در هنگام آزمون مورد بررسی قرار بگیرد. برای بررسی درصد کشیدگی یا زاویه خم شدگی در تست کشش میلگرد باید پارامترهایی مثل طول، عرض، عمق، ارتفاع و زاویه ی آج میلگرد مد نظر قرار گیرد.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.