شرکت رامان متخصص مقاوم سازی و بهسازی سازه های بتنی

مقاوم سازی صنعت آب و فاضلاب

مقاوم سازی در صنعت آب و فاضلاب

مشکل تهیه آب آشامیدنی و نگهداری سالم آن و روشهای تقویت مخازن آب و فاضلاب یکی از دغدغه های اصلی اکثریت کشور ها می باشد که این مشکل از قدیم گریبانگیر همه مردم روی کره زمین بوده است .

بشر امروزی با پیشرفت علم و دانش از مصالح و شیوه های جدید برای نگهداری سالم آب استفاده می کند. مخازن فایبرگلاس ( GRP ) دارای مزایای خاصی از جمله ساختاری قوی، مقاومت در برابر خوردگی، نفوذ ناپذیری در برابر آب، سبکی و قابلیت نصب آسان هستند.

صنعت آب و فاضلاب
صنعت آب و فاضلاب

این مزایا، این محصولات را در مقایسه با مخازن آب و فاضلاب ساخته شده از بتن غیرمسلح، پلی ­اتیلن و یا فولاد متمایز کرده است. علی­‌رغم برتری­‌های زیادی که مخازن فایبرگلاس ( GRP ) نسبت به مخازن فولادی دارند، بازهم تحت شرایط خاصی همچون حرارت و یا پرتو فرابنفش دچار آسیب­ می­‌شوند.

بنابراین تأمین کارایی آن­ها در برابر آسیب و خوردگی،از طریق روش­ های مختلف تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس آب و فاضلاب بسیار حیاتی است.

روش های تقویت مخازن فایبرگلاس آب و فاضلاب باید به گونه ای باشند که علاوه بر حفظ و بهبود کارایی آن ها، از نظر زمانی و اقتصادی نیز به صرفه باشند. بنابراین برای این منظور نیاز به مقاوم سازی در صنعت آب و فاضلاب و استفاده از متخصصین تعمیر و تقویت این مخازن در انتخاب بهترین روش می باشد.

روشهای تقویت مخازن آب و فاضلاب :

جمع‌­آوری و ذخیره آب باران

تأمین آب مورد نیاز ایستگاه­‌های آتش نشانی

تأمین آب مورد نیاز تأسیسات

ذخیره و نگه­داری آب آشامیدنی مناطق مسکونی

تولید یا فرآوری مایعات

فاضلاب خانگی

تصفیه و جمع­‌آوری فاضلاب صنعتی و کشاورزی

آسیب و خوردگی مخازن فایبرگلاس آب و فاضلاب می‌­تواند به دلایل زیر رخ بدهد :

مخازن فایبرگلاس از ارکان مقاوم سازی در صنعت آب و فاضلاب و بسیار مهم است.

ضعف در طراحی

ضعف در ساخت مخزن

ضعف در ساخت مصالح

ترک­ خوردگی

خرابی در اثر نور خورشید

خرابی در اثر حرارت

 تعمیر و روشهای تقویت مخازن آب و فاضلاب :

اهمیت انتخاب روش درست، دقیق و متناسب مقاوم سازی در صنعت آب و فاضلاب و تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس آب و فاضلاب در رعایت نکات فنی – مهندسی، مدیریت بهینه ریسک و مدیریت هزینه و کاهش بار مالی پروژه است.

به عبارت بهتر، یک متخصص تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس آب و فاضلاب باید بتواند راه­کارها و محصولاتی را جهت تعمیر و جلوگیری از انواع آسیب و خوردگی مخازن فایبرگلاس آب و فاضلاب ارائه و پیشنهاد کند که در عین کارایی و کارآمدی، جنبه­‌های اقتصادی طرح را نیز لحاظ کرده‌­ باشد.

مقاله جامع تری درباره سازه های بتنی آب وفاضلاب و بهسازی آن در این مبحث خواهید خواند. مالکین و مجریان مخازن، چند گزینه برای تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس آب و فاضلاب در انواع آسیب و خوردگی مخازن فایبرگلاس آب و فاضلاب دارند.

تعمیر و تقویت جزئی یا کلی یک مخزن، زمان زیاد عدم سرویس ­‌دهی، تجهیزات گران و نیروی انسانی زیاد را تحمیل می­‌کند.

به کمک روش نوین و تطبیق­‌پذیر لایه‌های مصالح کامپوزیت­ پلیمری FRP می‌­توان در کسری از زمان و هزینه اجرای روش­‌های قدیمی و سنتی تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس آب و فاضلاب، تعویض کف مخزن، تعمیر نقاط نشتی و یا نوسازی کل مخزن در معرض انواع آسیب و خوردگی مخازن فایبرگلاس آب و فاضلاب را به انجام رساند.

تعمیر مخزن فایبرگلاس :

روش نوین تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس آب و فاضلاب به کمک مصالح کامپوزیت پلیمری FRP  سوپرلمینت  بسیاری از سازه‌­ها همانند مخازن آب، نفت یا گاز به صورت استوانه هستند.

فشارهای هیدرواستاتیک ناشی ازسیالات، تنش های حلقوی را ایجاد می­‌کند که به دیواره جانبی این­گونه سازه ها وارد می­‌شود. مقدار این تنش ها در پایه مخزن حداکثر است که با افزایش ارتفاع، کاهش می­‌یابد.

خوردگی سبب کاهش ضخامت دیواره فایبرگلاس (GRP) مخزن می­‌شود. این امر سبب افزایش تنش های محیطی می­‌شود و باید هرچه سریعتر اقدامات مربوط به تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس آب و فاضلاب انجام شود.

به طور کلی روشهای تقویت مخازن آب و فاضلاب به کمک مصالح کامپوزیت­ پلیمری FRP سوپر لمینت را می­‌توان موارد زیر برشمرد :

افزایش مقاومت مخزن

افزایش مقاومت برشی

کنترل ترک

آب بندی و عایق نمودن

مقاوم­ سازی در برابر خوردگی

افزایش عمر و دوام

مقاوم سازی در صنعت آب و فاضلاب
مقاوم سازی در صنعت آب و فاضلاب
5/5