شرکت رامان متخصص مقاوم سازی و بهسازی سازه های بتنی

تست التراسونیک

تست التراسونیک

استفاده از تست یا آزمایش التراسونیک بتن سال های سال است که مورد توجه مهندسان قرار گرفته و از این تست برای موارد بسیاری استفاده خواهد شد. شایان به ذکر می باشد که از این تست به عنوان یکی از روش های غیر مخرب تست بتن یاد می شود.

روش سرعت امواج التراسونیک شامل پراکندن قسمتی از موج ماورای صوت است که با سرعت متوسط ۳ تا ۵ کیلومتر بر ثانیه از میان بتن عبور می کند.

تست التراسونیک یا تست سرعت پالس های التراسونیک با فرکانس۵۰ تا۵۴ هرتز یک آزمایش غیر مخرب جهت بررسی پایداری و مقاومت بتن ، بررسی کیفیت دانه بندی های بتن و وجود ترک خوردگی و…در بتن میباشد.

علاوه بر موارد فوق امکان بررسی عمق ترک های موجود در بتن نیز وجود دارد.

تست التراسونیک
تست التراسونیک

آشنایی با تست التراسونیک  :

همان گونه که بیان شد، تست التراسونیک  یا آزمون فراصوت جزء آزمون های غیر مخربی است که در بازرسی انواع قطعات به خصوص برای تست جوش قطعات جوش کاری شده بسیار پرکاربرد است. این تست در تمام صنایع بزرگ و برای بازرسی قطعات ریخته گری، اتصالات جوش و موارد گوناگونی استفاده می شود.

از این آزمون برای تشخیص عیوب داخلی مواد، قطعات و سازه ها استفاده می شود و به وسیله آن می توان عیوب که شامل ترک ها، عیوب انقباضی، حفره ها، پوسته شدگی ها، خلل و فرج ها و ترکیدگی ها می باشد را شناسایی نمود.

تعریف و آشنایی با تست التراسونیک :

در این تست التراسونیک بتن، امواج فرا صوت که دامنه آن ها بین ۵/۰ تا ۲۵ مگا هرتز هستند توسط یک مولد صوتی بر روی قطعه مورد آزمایش هدایت می شود.

این امواج هنگامی که به ناپیوستگی ها و عیوب سطحی و زیر سطحی قطعه برخورد می کنند منعکس می شوند که توسط مولد صوتی این بازتاب ها دریافت گردیده و به پالس های الکتریکی تبدیل شده و در صفحه نمایش به صورت یک سیگنال ظاهر می گردد.

اپراتور با بررسی این سیگنال ها می تواند به اطلاعات مختلفی از قبیل مکان، عمق، ابعاد و نوع عیب بر روی قطعه پی ببرد.

تست التراسونیک
تست التراسونیک

روش های انجام آزمایش غیر مخرب بتن :

آزمایش غیر مخرب بتن بسیار مهم است و آن را با تست التراسونیک بتن انجام می دهند، روش های التراسونیک به دو گروه قابل تقسیم بندی هستند که در زیر به آن ها اشاره می شود:

  • در این روش که براساس اندازه گیری مشخصات، از جمله سرعت پالس عبوری عمل می کنند و برای عملی کردن آن ها باید به دو سوی قطعه مورد تست، دسترسی داشته باشیم.
  • در روش دوم که مشخصات پالس انعکاس یافته از دیواره پشت نمونه، یا مرز های داخل قطعه مانند دیواره ترک ها و یا مرز مابین بتن و تقویت کننده های بتنی را اندازه گرفته، از روی آن ها برخی ویژگی های الاستیکی سازه را به دست می دهند.

اهداف استفاده از ازمایش التراسونیک :

۱)بررسی کیفیت دانه  های استفاده شده در ساختار بتن
۲)بررسی کیفی مقاومت و پایداری بتن
۳)بررسی وجود یا عدم وجود ترک در بتن
۴)بررسی عمق ترک خوردگی های سطح بتن

 

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.